Znáte rozdíl mezi 5G Wi-Fi a 2.4G Wi-Fi? Která je lepší?

Znáte rozdíl mezi 5G Wi-Fi a 2.4G Wi-Fi? Která je lepší?

V poslední době je stále více produktů vybavených novou generací technologie Wi-Fi 6, díky které je téma Wi-Fi stále aktuálnější. Jistě i vy víte, že aktualizace protokolu Wi-Fi může zvýšit rychlost vaší sítě Wi-Fi. Ve skutečnosti jsou však v síti Wi-Fi dva důležité parametry, které také dokáží ovlivnit rychlost sítě. A těmi jsou pásmo 2,4G a 5G, resp. 2,4 GHz a 5 GHz. Jaký je tedy rozdíl mezi 2,4 G WiFi a 5 G WiFi? Jak do toho všeho zapadá Wi-Fi 6?

Kategorie Wi-Fi

Než budeme hovořit o pásmech 2.4G a 5G, podívejme se krátce i na kategorie Wi-Fi. Protokolem 802.11ax je se rozumí Wi-Fi 6, protokolem 802.11ac se rozumí Wi-Fi 5, no a protokolem 802.11n je označována Wi-Fi 4.

WI-FI

Co je tedy 5G a 2.4G Wi-Fi?

5G není ve Wi-Fi sféře komunikační technologií, ani se netýká páté generace mobilní datové technologie. Jde o bezdrátovou technologii lokálních sítí vyráběnou podle standardu WIFI 5 a má svou vlastní jednotku "GHz", ta popisuje vlastnosti vlny, její taktování - vlny, kterou se signál šíří. Podobnou logiku označení nese i 2.4G bezdrátová technologie, která je vyráběna podle standardu 802.11b.

V čem se liší Wi-Fi 6?

V současnosti WiFi 6 podporuje pásma 2,4 GHz i 5 GHz, zatímco WiFi 5 podporuje pouze pásmo 5GHz a WiFi 4 podporuje pouze pásmo 2,4 GHz. Většina routerů na současném trhu používá technologii WiFi 5 a Wi-Fi 4, takže můžete doma nastavit pásmo jak 2,4 GHz, tak 5 GHz, pokud pořídíte správné routery. Nebo si pořídit router s Wi-Fi 6, který můžete přepínat.

Jaký je mezi pásmy (GHz – GigaHertzy) rozdíl?

Existuje rozdíl mezi pásmy 2,4 G a 5G. Signál 2.4G je lepší než signál 5G a má silnější schopnost proniknout přes stěny. Pokud je router v jiné místnosti a vy chcete mít dostatečně silný signál i vedle, doporučuje se změnit ho na pásmo 2,4 G.

Pásmo 5G má menší rušení a rychlost sítě je vyšší (vyšší frekvence) než pásmo 2,4 G, ale nevýhodou je, že signál proniká přes stěnu jen velmi těžko. Proto se 5G doporučuje, pokud je router v místnosti, kde se nacházíte i vy.

Často kladené dotazy

1. Jaký je rozdíl mezi 2,4 G WiFi a 5 G WiFi?

2,4 G WiFi má silnější schopnost pronikat přes stěny a je vyráběna podle standardu 802.11b, zatímco 5 G WiFi je rychlejší, má menší rušení, ale signál proniká přes stěnu těžko. 5G WiFi je vyráběna podle standardu Wi-Fi 5.

2. Co přináší Wi-Fi 6 a jak se liší od Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4?

Wi-Fi 6 podporuje pásma 2,4 GHz i 5 GHz a využívá protokol 802.11ax. Wi-Fi 5 podporuje pouze pásmo 5 GHz a využívá protokol 802.11ac. Wi-Fi 4 podporuje pouze pásmo 2,4 GHz a využívá protokol 802.11n.

3. Kdy je vhodné použít 2,4 G pásmo a kdy 5 G pásmo?

Pásmo 2,4 G je vhodné, pokud chcete silnější signál pronikající přes stěny nebo je router v jiné místnosti. Pásmo 5 G je doporučeno, pokud je router ve stejné místnosti a preferujete rychlejší a méně rušenou síť.Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články:

prodejna mall.cz

Tipy a triky pro nakupování na Mall.cz

Internetový portál Mall.cz patří již mnoho let mezi nejoblíbenější e-shopy u nás . A není divu - nabídne jak skvělé ceny, tak opravdu obrovský...

úvodní obrázek Alza

11 zajímavostí o Alze: Co jste nevěděli o oblíbeném e-shopu

Alza právem patří mezi nejznámější české e-shopu s elektronikou. Nejen, že snad každý z nás zná maskota v podobě zeleného mimozemšťana, ale...

nábytek okay

Okay.cz není jen elektro: Tipy na kvalitní nábytek

Hledáte-li kvalitní nábytek pro váš domov, nemusíte chodit daleko. Oblíbený e-shop Okay.cz kromě elektroniky nabízí také široký výběr nábytku,...

Organizace kuchyně

23 praktických tipů pro organizovanou kuchyni

Kuchyň je místem, kde se mnohdy setkává celá rodina, ať už při vaření, společné snídani či večeři. Bohužel je však také místem, které snadno...