Jak na výběr kuchyňského robota II

kuchyňský robot

Díky karanténě spousta lidí začala péct domácí pečivo, aby se v maximální možné míře mohla vyhnout návštěvám obchodů, jiní si dokonce začali vyrábět vlastní nakládané dobroty a mražené zásoby na dny, kdy není zrovna moc času na dlouhé vyvařování. Ujala se dokonce i výroba domácích uzenin.

K pomoci s přípravou všech těchto dobrot se skvěle hodí kuchyňský pomocník v podobě robota nebo více robotů, které nám pomohou zvládnout tu nejnáročnější manuální práci během vaření, pečení, nakládání, zavařování. Jenže jak ho (je) vybrat? Podle čeho se řídit a dát přednost jednomu univerzálnímu přístroji nebo raději více kouskům, ale specializovanějším?

V první části jsme se podívali na základní parametry, podle kterých vybírat, teď se podívejme na ovládání, způsob míchání a na příslušenství.

kuchyňské náčiní

5. Ovládání, celkově obsluha

Ovládání robota je samozřejmě také důležité. Zda se knoflíkem točí vlevo nebo vpravo, to je celkem fuk, na to si zvyknete. Důležité je zejména, jak snadno se robot otevírá a zavírá, jak složitá je výměna příslušenství – zda je vše na bajonetu, tak jen přecvakáváte, nebo zda musíte složitě šroubovat a chytat závity. Jak se manipulace s příslušenstvím podepisuje na celkovém stavu robota apod.

6. Rozmanitost příslušenství

Příslušenství je u robota též velmi důležité, určuje, co všechno s ním budeme moci dělat. Také je důležité vědět, co je součástí základního balení a co si lze případně dokoupit, též za jakou cenu. Někteří výrobci totiž jedou strategii levného robota, ale velmi drahého doplňkového příslušenství.

Zatímco někomu bude stačit šlehání, míchání, hnětení a možná mixér, jiný se neobejde bez mlýnku na maso, plničky uzenin, bez krouhače a struhadla zeleniny, bez tvarovače na cukroví, bez odšťavňovače, bez lisu na nudlové těsto a bez kráječe vlasových nudlí, bez tvarovače kolínek apod.

kuchyňský robot

7. Kvalita příslušenství

Rozmanitost příslušenství je věc číslo jedna. Pak nastupuje ještě problém číslo dvě, a tím je kvalita příslušenství. Například když víte, že budete hodně strouhat a krouhat zeleninu, ovoce, tak rozhodně nesahejte po robotovi, který má struhadla a kruhadla v podobě mlýnku. Ta nejsou vůbec efektivní, dusí se, na větší množství jsou zcela nepoužitelná. V takovémto případě sáhněte po robotovi, který má struhadla a kruhadla disková.

Podobné je to i s masořezkou – někteří výrobci jí nepřikládají velkou důležitost, a tak jsou nože i katry málo dobroušené, mase se pak trhá, ale nemele, výsledek je spíše žalostný, protože je vše pořád ucpané. Křehké kuřecí maso či maso vepřové se namlít dá, ale maso se šlachami, jakým je třeba hovězí, už rozhodně ne.

červený kuchyňský robot

8. Způsob míchání

Planetární způsob míchání má v současnosti u robotů prim. Ale i v tomto se vývoj nezastavuje a výrobci vymýšlejí stále dokonalejší průběh míchání, aby na stěnách nezůstal ani gram nezachycené mouky. Vše je umožněno díky převodům, takže i proto budou lépe sloužit roboty s kovovými vnitřními součástkami.

kuchyňský robot z nerezu

9. Velikost a materiál mixéru

Mixér je často také součástí příslušenství – a dodává se buď v podobě nádoby plastové, nebo skleněné. Někdy je možné na stejné místo vložit i sekáček na led, ořechy, mák apod. Tady je potřeba zvážit, s čím chcete pracovat, zda s těžkým sklem nebo s lehčím (ale teplu odolným) plastem. I sklo musí mít žáruvzdornou úpravu, samozřejmě.

10. Údržba

Údržbou je v případě robota myšlena zejména možnost dávat příslušenství do myčky. Většinou je mlýnek na maso jedinou součástí doplňků robota, které do myšky nesmí. Ale pozor, nože, kruhadla a struhadla se v myčce tupí, takže pak ztrácejí svou funkčnost mnohem dříve. Některé věci se prostě vyplatí mýt postaru v rukách.

bílý kuchyňský robot

11. Cena

Cena je také silným rozhodovacím parametrem. Je nutné je poměřit s velikostí, materiály a kvalitou robota, s možnostmi dokupovat příslušenství (za jakou cenu), s délkou záruky na motor a na součásti robota. Někdy totiž dražší základní sestava vyjde ve výsledku levněji než robot o něco levnější, ke kterému budete muset dokupovat ještě spousty věcí, na nichž má výrobce nasazenu neskutečnou marži.

Jeden univerzál nebo více strojů?

I tahle otázka je velkým dilematem. Jeden univerzální přístroj se vyplatí v běžné domácnosti, kde se běžně vaří, peče, zavařuje. Nejlépe kovový krasavec, který nabídne snadnou obsluhu a široké možnosti příslušenství, které ale bude také kovové, řádně zpracované.

kuchyňský robot

Pokud ale žádáte perfektní výsledky u každého procesu, protože jste například živnostníkem v oblasti cukrařiny, pečení, dodávek pokrmů zpracovaných v různých fázích, pak bude lepší se soustředit na jednotlivé přístroje, které mají jen základní funkce, ale každý ve své oblasti. Jednak totiž univerzálnost často snižuje možnosti realizace jednotlivých procesů, ale také velmi zdržuje. Na více přístrojích prostě stihnete více věcí, které budou kvalitněji provedeny.


Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články:

Organizace kuchyně

23 praktických tipů pro organizovanou kuchyni

Kuchyň je místem, kde se mnohdy setkává celá rodina, ať už při vaření, společné snídani či večeři. Bohužel je však také místem, které snadno...

styly interiérového designu

11 ikonických stylů interiérového designu pro váš domov

Každoročně se objevují nové a svěží interiérové trendy, které však jen za pár měsíců nahradí další novinky. Zářnou vyjímkou jsou však styly, které...

Jak zařídit malý byt

22 tipů pro zařizování malých bytů

Bydlíte v malém bytě? Pokud ano, vyhovuje vám jeho velikost, či se zkrátka cítíte stísněně? Nezoufejte, i se skutečně malými prostory se dají...

Trendy v bydlení 2023

14 interiérových trendů pro rok 2023, které oživí váš domov

Nový rok s sebou tradičně přináší také nové trendy, a to nejen ve sféře oblečení, ale také bydlení. Přestože nábytek a zařízení bytu nepodléhají...