Co dělat, aby se mastily méně

mastí se?

Mastné vlasy jsou vesměs nepříjemná záležitost, se kterou se dříve či později setkává téměř každý z nás. Vlasy jsou zplihlé, ztěžklé, přilepené k hlavě, a jednotlivé pramínky vlasů drží nevzhledně u sebe. Už se to nedá nijak maskovat. Ačkoliv je maštění vlasů přirozené a vlastně i nezbytné pro jejich růst, problém nastává v okamžiku, kdy je to pro vás téměř každodenní realita.

Vlas se vytváří ve vlasovém folikulu, jehož součástí jsou i mazové žlázky, produkující kožní maz. Jeho tvorba v přiměřeném množství je pro vlasy žádoucí. Zabezpečuje jejich ochranu před nadměrným vysoušením, zabraňuje lámání vlasů a přispívá k jejich pružnosti. V okamžiku, kdy se tyto žlázky začnou bouřit, přichází nadměrné maštění.

Podíváme se společně na pár důvodů, proč se vlasy zvýšenou měrou mastí třeba právě vám. Některé příčiny jsou součástí našeho biologického rytmu a jiné souvisejí s nevhodnou péči či zacházením.

u moře

Hormony a genetika

Znáte to dobře. V době vašich měsíčků je obvykle všechno špatně. Zhoršuje se pleť, vaše tělo drží víc vodu, cítíte napětí v prsou a s vlasy se nemůžete domluvit, protože se mastí víc než jindy. To je odraz hormonálního výkyvu ve vašem těle a věc zcela přirozená.

Podobné hormonální výkyvy však nejsou jen záležitostí menstruace, ale i jiných hormonálně bouřlivých částí života. Typicky například období dospívání, přechod či těhotenství. Tyto etapy jsou doprovázeny i mastící se pletí. Pak je třeba začít používat přípravky, které tvorbu kožního mazu regulují.

K zvýšenému maštění vlasů přispívá kouření a konzumace alkoholu. Konzumací alkoholu dochází ke zvýšenému pocení a to i pocení pokožky hlavy a to samozřejmě vede opět k zamaštění. Zvýšenému maštění bohužel čelíme i v případě nadměrné stresové zátěže nebo nevhodného stravovacího režimu bohatého na cukr a zpracované potraviny.

sprchová hlavice

S mnohými příčinami maštění si však dokážeme poradit, když budeme o vlasy správně pečovat a vyvarujeme se některých zlozvyků.

Správná vlasová kosmetika je základ

Pokud to není potřeba, vlasy si každý den nemyjte. Každodenní mytí vlasů představuje jeden ze zátěžových faktorů, které vedou k větší aktivitě mazových žláz v pokožce hlavy.

Šampon & kondicionér – dobří sluhové, ale….

Obecně dbejte na výběr takového vlasového šamponu, který je určen pro váš typ vlasů. Pokud si nejste jisti, jaký typ je ten váš, poraďte se s kadeřnicí a ideálně si vlasovou kosmetiku zakupte u ní.

Každopádně šampon pro rychle se mastící vlasy by měl být bez olejů a silikonů a neměl by mít krémovou konzistenci. Vybírejte šampony jemné, průhledné a s výtažky z rostlin (např. kopřivy, bříza). Pokud myjete vlasy často, není potřeba nanášet šampon dvoufázově a na celé vlasy. Stačí, když budete mýt jen část vlasů co nejblíže pokožce hlavy. Dbejte vždy na dobré vymytí šamponu. Jeho zbytky mohou kůži dráždit a opět vést k přemaštění.

Podobně je to i s použitím kondicionéru. Kondicionér slouží k rozčesání délek, a proto jej nanášejte výhradně do délek a na konečky vlasů. Vlasové pokožce se zcela vyhněte. Navíc s kondicionérem šetřete, na středně dlouhé vlasy není potřeba větší množství než 2 kávové lžičky. O kondicionéru ještě více platí, že je nezbytné jej dostatečně vymýt. Kondicionéry jsou vždy krémové, a pokud ulpí na vlasech, vlasy budou působit jako mastné hned po umytí.

světlé vlasy

Technika mytí také hraje roli

To, jaký způsobem si své vlasy myjete, má také vliv na jejich maštění. Při mytí postupujte vždy jemně, malými krouživými pohyby pokožku jen masírujte. Není třeba ji drhnout nehty napříč půlkou hlavy, ani přehnaně tlačit. Pro vymytí přípravků je vhodná vždy vlažná voda a jako poslední opláchnutí voda studená. I když si běžně libujete v mytí těla horkou vodou, na vlasy ji nikdy nepouštějte.

Sušení a česání

Na česání vlasů používejte vždy čisté hřebeny, zbavené zbytků směsi tužidel, prachu a mastnoty. Tyto nečistoty byste jinak zase vraceli do vlasů. Používejte také hřebeny výhradně se zaoblenými konci, které nedráždí pokožku hlavy. Při vysoušení opět myslete na teplotu a nepouštějte na vlasy horký vzduch. Při vysoušení délek navíc použijte ochranný sprej proti vysokým teplotám.

nákupy

Ruce pryč od vašich vlasů

Možná zrovna tohle děláte nevědomky. Jste nervózní, anebo nad něčím usilovně přemýšlíte. A přitom si hrajete s ofinou, dáváte vlasy do úst, hrabkáte prsty do vlasů a rejdíte nehty po pokožce… a dráždíte pokožku hlavy, zanášíte do vlasů mastnotu z obličeje a nečistoty z rukou… Večer se pak divíte, že máte vlasy zase jako rákosník. Pokud se tomu chcete vyhnout, zkuste ruce zaměstnat raději týráním antistresového balónku.


Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články:

Trendy v bydlení 2023

14 interiérových trendů pro rok 2023, které oživí váš domov

Nový rok s sebou tradičně přináší také nové trendy, a to nejen ve sféře oblečení, ale také bydlení. Přestože nábytek a zařízení bytu nepodléhají...

jak na organizaci skříně

Přivítejte lunární nový rok reorganizací své skříně!

Pokud máte svá studentská léta dávno za sebou, součástí vašeho domova je pravděpodobně dostatečně prostorná šatní skříň, či dokonce samostatná...

Mindfulness a meditace

Meditace vs. mindfulness: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

V moderním světě na nás nástrahy v podobě stresu a psychické zátěže čekají opravdu na každém rohu. Není tak divu, že se stále častěji mluví o...

Jak na intuitivní stravování

Chcete zdravě shodit přebytečná kila? Vyzkoušejte intuitivní stravování

Trápí vás nějaké to kilo navíc, ale máte negativní zkušenosti s nejrůznějšími dietami, které s sebou mnohdy přinášejí obávaný jo-jo efekt? Nebo...