Občas se vám vypne notebook? Víme, proč tomu tak je!

Občas se vám vypne notebook? Víme, proč tomu tak je

Občasné a hlavně nechtěné vypínání nebo restartování notebooku je velmi nepříjemnou záležitostí, ostatně jako jakýkoliv jiný poruchový chod kterékoliv techniky. V případě notebooků to bývají tři různé příčiny, které mohou jejich občasné vypínání či nechtěný restart způsobovat. Pojďme se na ně podívat hezky popořadě.

1. Přehřátí CPU

Jednou z nejčastějších příčin je přehřátí CPU, které pro ochranu vašeho laptopu automaticky celý systém vypne. Jakmile totiž CPU pracuje nepřetržitě a při vysokých požadavcích, zahřívá se poměrně rychle. V případě, že větrání není moc efektivní, dojde k vypnutí PC.

Kdyby notebook stále pokračovat v činnosti, teplem by se poškodily jeho součásti, což by mohlo vést k nenávratnému poškození celého notebooku nebo alespoň k nutnosti výměny některé z jeho součástek. Jde tedy čistě o preventivní krok, který chrání notebook před zničením. Jinak byste museli každou chvilku kupovat nový.

Notebooky

Tip: Nikdy nepokládejte notebook na polštář, peřinu, na příliš měkkou sedačku apod. Vždy se ujistěte, že vzduch může okolo notebooku nerušeně proudit, zkrátka že chlazení bude dostatečné. Jinak se preventivnímu vypínání nevyhnete.

2. Potíže se základní deskou (motherboard)

Dalším z problémů, které jsou typické při nechtěném vypínání a restartech notebooku, jsou potíže se základní deskou. Může být poškozena teplem, vniknutím prachu nebo jde zkrátka o vadný kousek, který vyžaduje výměnu. Někdy tomu předchází příliš hlučný provoz notebooku. V takovém případě jej přineste do servisu co nejdříve, abyste se vyhnuli dalšímu a ještě většímu poškození laptopu.

3. Počítačový virus

Jestliže necháváte váš notebook dostatečně větrat a jestliže ani diagnostika základní desky neukázala problém, může být příčinou jeho nechtěného vypínání či restartu počítačový virus.

Tip: investujte do dobrého antiviru, případně si z dostupných free verzí vyberte tu s nejlepšími recenzemi. Povolte jeho aktualizace a hlavně provádějte pravidelné testy.

Jak o hardware, tak o software je třeba se postarat, abyste mohli využívat plného potenciálu vašeho laptopu. Proto jej občas pročistěte k tomu určeným programem, i mezi nimi najdete free verze. Hlídejte teplotu provozu a držte notebook mimo prašné a vlhké prostředí.


Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články:

Trendy v bydlení 2023

14 interiérových trendů pro rok 2023, které oživí váš domov

Nový rok s sebou tradičně přináší také nové trendy, a to nejen ve sféře oblečení, ale také bydlení. Přestože nábytek a zařízení bytu nepodléhají...

nejlepší robotický vysavač 2023

Usnadněte si úklid: Nejlepší robotické vysavače 2023

Není pochyb o tom, že chytré technologie pronikají do všech sfér našich životů - a výjimkou nejsou ani domácnosti. Pokud už vás nebaví několikrát...

Nejlepší domácí tiskárny

Přecházíte na home office? Máme pro vás tipy na nejlepší tiskárny

Začali jste pracovat na home office, či jen zkrátka tu a tam potřebujete kvalitní tiskárnu, která vás nezklame ve chvíli, kdy se nejméně hodí? Pak...

Jaký je nejlepší elektrický kartáček?

Nejlepší elektrické zubní kartáčky 2022: Praktický dárek, který potěší

Prosinec je tady a vy stále nemáte vymyšlené všechny vánoční dárky? Pokud chcete letos své potomky, partnera, rodiče či přátele potěšit dárkem,...