Je nutné vypínat router Xiaomi AIoT Router AX3600? A jak často?

Jedním z prvních routerů, které podporují wi-fi 6, je Xiaomi AIoT Router AX3600. A stejně jako ostatní routery, i Xiaomi AIoT Router AX3600 k „zadrhávání“, k poruchám v přenosu signálu, pokud jej necháte běžet příliš dlouho. Mnoho lidí si již zvyklo na reboot routeru, případně jej občas zcela vypnou, aby se mohl příště zase naplno pustit do práce. Jak často byste měli přistoupit k takovému kroku?

Proč je nutné vypínat router?

Nejdůležitější tři důvody pro občasné vypnutí routeru jsou tyto:

1. Pokud není router alespoň občas vypnut, jeho vnitřní součásti stárnou rychleji

I když je příkon routeru Xiaomi AIoT Router AX3600 velmi malý a odpadní teplo není zase tak velké, dlouhodobý nepřerušovaný provoz může snadno vést k přehřátí zařízení. A to urychlí stárnutí vnitřních elektronických součástek zařízení, což nejen snižuje jeho životnost, ale také zvyšuje pravděpodobnost poruchy.

Občasné vypnutí dovolí materiálu dokonale zchladnout na okolní teplotu, při pozdějším zapnutí bude mít router opět lepší startovní podmínky.

2. Zaplněná mezipaměť může zpomalovat přenos

Stejně jako telefon nebo počítač, i router během své činnosti odkládá data do mezipaměti. A ta je potřeba čas od času vymazat, vyčistit mezipaměť, stejně jako to děláme i u mobilů nebo počítačů. Čištění probíhá snadno – během vypnutí a zapnutí routeru. Nebo se dá čištění navolit v nabídce menu routeru, jestli jste v jeho používání zběhlejší. Pokud ne, vypnutí a zapnutí je rychlejším řešením.

3. Vypnutý router nedovolí hackerům se k vám dostat

Pokud opouštíte domov na delší čas, vždy se vplatí vypnout router. Jakmile jej vypnete, zamezíte hackerským útokům na vaši adresu, případně odrazíte útok právě probíhající. I pokud se váš počítač rozběhne bez toho, aby k tomu měl důvod, vyplatí se router zcela vypnout (nezapomínejte na předem načasované aktualizace, někdy překvapí, než si na ně zvyknete).

Jak často tedy vypínat router?

Odborníci doporučují vypnutí zhruba jednou týdně. Spousta lidí má doma bezpečnostní zařízení, která nutně potřebují internet k tomu, aby byla plně funkční, například bezpečnostní kamery. V takovém případě stačí router vypnout na cirka deset minut poté, co například ráno vstanete, nebo co se vrátíte domů. Jestli trpíte velkými úzkostmi ohledně monitorování svého bezpečí, bude stačit router jen v rychlosti restartovat.


Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články: