Jak uvařit skvělou kávu bez kávovaru?

káva bez kávovaru

Chutná vám káva z kávovaru, ale nechce se vám do něj investovat? Poradíme, jak uvařit skvělou kávu i bez něj! Bez dobré kávy si mnoho lidí celého světa neumí život vůbec představit. Šálek horkého nápoje bývá dost často hlavním lákadlem, proč vůbec vstát z postele. Dopřát si šálek kávy jako příjemnou tečkou po obědě pro lepší trávení také není úplně od věci. Chytáme se jí i v případě, že nám schází životabudič a my ze sebe potřebujeme „vyždímat“ další myšlenky, dostat se do tempa.

V moderní společnosti bývají kávovary všude, přesto se občas může hodit znalost i jiných typů přípravy kávy. Vyzkoušejte je i v případě, že všechno kolem vás bez problémů běží…váš kávovar funguje, dodávka elektriky také…Proč? Kvůli chuti i zážitku.

Káva je nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Má charakteristickou silnou vůni (aroma) a černou barvou. Obsahuje alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Káva se pije pro své povzbuzující účinky. K největším producentům kávy patří Brazílie, Vietnam, Kolumbie a Indonésie. Nejčastěji se pije káva ze zrnek druhu arabika a robusta.

káva

Džezva

Pravděpodobně jedním z nejstarších způsobů, jak získat prvotřídní a lahodný nápoj je jeho příprava v džezvě. Je populární hlavně v tureckých kavárnách a na trzích, ale setkat se s ní můžete i u nás.  Příprava je velmi jednoduchá. Do džezvy nalijete studenou vodu, přidáte malé množství cukru a velmi jemně namletou kávu. Džezvu postavíte na oheň a její obsah necháte zpěnit. V tu chvíli nádobku odstavíte z ohně. Střídavé zahřívání a zchlazování opakujete několikrát.  Káva by se však nikdy neměla začít vařit.

French Press

French press je levný, skladný a hodí se i na cesty. Do jeho skleněné nádobky vsypete hrubě mletou kávu, zalijete horkou vodou o teplotě 93 °C. Promícháte, přiklopíte sítkem s víčkem. Vzniklou vrstvu kávy stlačíte dva centimetry pod hladinu. Káva se extrahuje 3–4 minuty. Potom stačí jenom sítko dotlačit ke dnu a kávu můžete nalít do šálku.

džezva

Dripper

Dripper je velmi jednoduchá příprava filtrované kávy. Nádobky na přípravu tohoto nápoje samozřejmě v průběhu času měnily svůj vzhled, ale princip zůstává stejný. Na papírový filtr propláchnutý horkou vodou nasypete kávu, zalijete horkou vodou a počkáte až proteče.

Mokka konvička

Moka konvičky se hodně používají v italských domácnostech. Připravená káva je slabší než espresso, ale mnohem silnější než například překapávaná. Při přípravě se nalévá voda do spodní části. Do zásobníku nasypete na sítko jemně mletou kávu a zarovnáte s okrajem. Kávu přivedete k varu a jakmile začne přetékat do horního zásobníku, zmírníte plamen a přiklopíte víčko.

překapáváná káva

Vacuum pot

Vacuum pot přináší kromě chutné kávy i vizuální zážitek. Do spodní baňky naléváte vroucí vodu a poté usadíte na hrdlo horní část s upevněným filtrem. Pod spodní část zažehnete zdroj tepla a voda přetlakem páry vystoupá do horní části. V tu chvíli nasypete kávu, zamícháte a necháte 2 minuty extrahovat. Poté, co odstraníte zdroj tepla, začne ve spodní části vznikat podtlak a káva přes filtr steče zpátky dolů.

Nápoj ze zelené kávy

Lahodný nápoj si můžete vytvořit i ze zelené kávy. Zelená zrna jsou tvrdší a pružnější, než ta pražená. Předem ji na hodinu namočte do vlažné vody. Poté zrna rozdrťte hmoždířem nebo mlýnkem na kávu. Zalijte 2-3 lžičky zelené kávy asi 300ml horké vody a nechte 5 minut vylouhovat. Poté nápoj sceďte, či pijte rovnou. Chuť kávy bude odlišná, pravděpodobně vám bude připadat kyselejší.

Aeropress

AeroPress

Vyznavači Aeropressu tvrdí, že takto připravená káva předčí nápoj připravený v kávovaru. Jedná se o přípravu kávy v přístroji, kde je káva stlačována vzduchovým válcem přes filtrační papír. Nápoj je rychle připravený a ani pořizovací cena není vysoká. Jako french press a dripper se používá na přípravu válec s pístem, ale káva a sedlina nezůstávají v jedné nádobě. Stejně jako u dipperu se nádoba nasazuje přímo na šálek a k přípravě se používají papírové filtry. 

Ať už zvolíte jakoukoli přípravu kávy, nezapomeňte, že minimálně stejně podstatný jako kvalita zrn a způsob přípravy je způsob, jakým kávu pijete. Chvíli s kávou si užijte. Ať už konzumaci černého nápoje vnímáte jako společenskou záležitost, to znamená, že pijete ji s příjemnými lidmi, nebo si ji vychutnáváte při osamělé relaxaci, zkuste nedělat nic jiného. Jedině tak pro vás bude opravdovým zážitkem.

Často kladené dotazy

Jak uvařit kávu v džezvě?

Do džezvy nalijete studenou vodu, přidáte malé množství cukru a velmi jemně namletou kávu. Džezvu postavíte na oheň a její obsah necháte zpěnit. V tu chvíli nádobku odstavíte z ohně. Střídavé zahřívání a zchlazování opakujete několikrát. Káva by se však nikdy neměla začít vařit.

Jak funguje příprava kávy ve French Press?

Do skleněné nádobky French Pressu vsypete hrubě mletou kávu, zalijete horkou vodou o teplotě 93 °C. Promícháte, přiklopíte sítkem s víčkem. Vzniklou vrstvu kávy stlačíte dva centimetry pod hladinu. Káva se extrahuje 3–4 minuty. Potom stačí jenom sítko dotlačit ke dnu a kávu můžete nalít do šálku.

Jak připravit kávu v AeroPressu?

AeroPress je přístroj, kde je káva stlačována vzduchovým válcem přes filtrační papír. Nápoj je rychle připravený a ani pořizovací cena není vysoká. Jako french press a dripper se používá na přípravu válec s pístem, ale káva a sedlina nezůstávají v jedné nádobě. Stejně jako u dipperu se nádoba nasazuje přímo na šálek a k přípravě se používají papírové filtry.Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články:

Organizace kuchyně

23 praktických tipů pro organizovanou kuchyni

Kuchyň je místem, kde se mnohdy setkává celá rodina, ať už při vaření, společné snídani či večeři. Bohužel je však také místem, které snadno...

styly interiérového designu

11 ikonických stylů interiérového designu pro váš domov

Každoročně se objevují nové a svěží interiérové trendy, které však jen za pár měsíců nahradí další novinky. Zářnou vyjímkou jsou však styly, které...

Jak zařídit malý byt

22 tipů pro zařizování malých bytů

Bydlíte v malém bytě? Pokud ano, vyhovuje vám jeho velikost, či se zkrátka cítíte stísněně? Nezoufejte, i se skutečně malými prostory se dají...

Trendy v bydlení 2023

14 interiérových trendů pro rok 2023, které oživí váš domov

Nový rok s sebou tradičně přináší také nové trendy, a to nejen ve sféře oblečení, ale také bydlení. Přestože nábytek a zařízení bytu nepodléhají...