Jak propojit Huawei AX3 Router s dalším Huawei nebo Honor routerem (mesh)?

Meshování, kdy si pomocí uspořádání více zařízení zprostředkovávajících (Wi-Fi) připojení k síti a pomocí propojení mezi těmito zařízeními, zajistí velmi pohodlné rozšíření stávající wi-fi sítě, kterou máte právě doma, ale která nepokryje celý byt, případně se signál nedostane až na terasu, na zahradu.

Nejde ani tak o extendéry (oapkovače), ale o propojení více routerů, které pak vytvoří jednolitou síť. Ona jednolitost je umožněna právě oním „mesh“, někdy označovaným i jako „wireless ad hoc network“. Notebooky či jiná mobilní zařízení, včetně mobilů a hodinek, se díky tomu mohou připojit k jakémukoliv z routerů, také komunikovat v kajémkoliv místě kdekoliv v síti, aniž by musela tato zařízení řešit, kam se vlastně připojí – stále se bude jednat o jednu síť, i při přechodu na opačnou stranu domu, kam dosáhne jen signál z jiného routeru.

Možnosti propojení jsou dvě, a to pomocí kabelu, nebo vzduchem.

Metoda č. 1: propojení pomocí kabelu

Propojení pomocí kabelu je náročnější v tom, že aby kabel mohl vést mezi místnostmi, musíte mít buď po domě rozvedenou síť a datové zásuvky, nebo budete muset provrtat zdi a kabel protáhnout mezi těmi místnostmi, kde chcete propojené routery mít.

Jeden konec kabelu vložte do kterékoliv zásuvky v routeru Huawei AX3, ten druhý pak do WAN portu na druhém Honor/Huawei routeru. Výhodou kabelového propojení je absence nutnosti cokoliv nastavovat a na cokoliv čekat. Jakmile spolu oba routery propojíte kabelem, ony si už automaticky nastaví vše, co potřebují, vy nic dalšího dělat nemusíte. A odehraje se to během vteřin.

Poznámka: Pokud jste druhý router již používali, a je tedy nastaven, pak je nutné ho nejprve resetovat do továrního nastavení, aby se mohl propojit s prvním (hlavním) routerem a nechat se nastavit.

Metoda č. 2: Propojení vzduchem (bezdrátově)

Pro propojení vzduchem bude nutné udělat jen následující tři kroky:

Krok 1: Nejprve oba routery umístěte vedle sebe, max. do vzdálenosti jednoho metru.

Krok 2: Na routeru Huawei AX3 se autmaticky změní světlo diody – na pomalé blikání. Pak na něm zmáčkněte „H“ a chvíli počkejte, až se na druhém routeru (Honor/Huawei) také objeví signál diod, že je připojen – například stále svítící zelené světlo. To vás informuje o úspěšném propojení obou routerů bezdrátovou metodou.

Krok 3: Jakmile jsou oba routery propojeny, už můžeteten druhý odnést do druhé místnosti, kde chcete, aby pracoval. Jeho propojení se udrží v paměti, než jej znovu připojíte do elektřiny.


Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články: