5 důvodů, proč používat ekologický prací prášek

Reklamy jsou plné zázračných pracích prášků, které údajně vyperou jakoukoliv skvrnu. Žádná reklama ale neukazuje složení těchto pracích prostředků a jejich negativní dopady na zdraví dětí i dospělých. Jak se vyhnout zdravotním komplikacím? Používáním ekologických pracích prášků. Pojďme se  společně s prodejcem eko prášků Econea podívat na několik důvodů, proč má smysl s nimi prát.

Prášek z mýdlových ořechů

1.  Vyhnete se zdraví škodlivým látkám

Běžné prací prášky a aviváže obsahují chlór, sulfáty (SLS, SLES), parabeny, triclosan, látky z ropy, tenzidy, optické rozjasňovače, fosfáty, syntetické parfémy a další zdraví nebezpečné látky. Zbytky těchto látek často zůstávají na vypraném prádle - oblečení, ručnících, ložním prádle, utěrkách, látkových plenách nebo hračkách. Dýchacími cestami a kontaktem s kůží je lidské tělo vstřebává do sebe a může na ně reagovat nepříjemnými zdravotními problémy.

2.  Předejdete zdravotním problémům

Škodlivé chemické látky v běžných pracích prášcích mohou způsobit celou řadu zdravotních problémů. Například vyrážky, ekzémy, alergie, astma nebo dětské opruzeniny. Kromě negativního dopadu na lidské zdraví jsou škodlivé i pro životní prostředí. Pokud se škodlivá chemie z běžných pracích prášků dostane do povrchových nebo spodních vod, poškodí vodní živočichy a rostliny. Oproti tomu všechny ekologické prací prášky perou na bázi přírodních složek. Díky tomu jsou bezpečné pro lidskou pokožku, dýchací cesty i životní prostředí. V přírodě jsou zcela odbouratelné.

cover-univerzalni-prasek-1-2kg

3.  Jsou vhodné i pro miminka

Pokud hledáte prací prášek pro miminka, sáhněte po ekologické alternativě. Vyhnete se tak opruzeninám a alergickým reakcím způsobeným škodlivou chemií. Ekologické prací prášky neobsahují parfemaci, voní přírodními éterickými oleji, nebo jsou úplně bez vůně. Jako nejvhodnější prací prášek pro miminka se doporučuje právě prací prášek zcela bez vůně.

4.  Nepotřebujete aviváž

S ekologickými pracími prášky není potřeba běžná aviváž. Nejčastěji používané změkčující látky v avivážích (KAS) mohou způsobovat kožní onemocnění a astma i u zdravých jedinců. Aviváž můžete nahradit pro zdraví bezpečnou přírodní aviváží, eko máchadlem nebo obyčejným bílým octem. Na jednu pračku prádla stačí jen pár lžic octa. Ten z prádla vymyje zbytky pracího prášku a navíc čistí a dezinfikuje vaši pračku. Do odměrky s octem můžete kápnout pár kapek esenciálního oleje a je postaráno o čistě přírodní vůni.

prášek na bílé prádlo a pleny

5.  Je jich celá řada - kupovaných i DIY

V dnešní době je na trhu široký výběr šetrnějších alternativ pro zdraví i životní prostředí. Můžete otestovat ekologické prací prášky nebo mýdlové ořechy od českých nebo zahraničních značek. Abyste se vyhnuli “greenwashingu”, ohlídejte si ve složení eko pracích prášků procento přírodních složek a prověřené certifikace (např. EcoCert - Natural Detergent, EcoGarantie). Mezi opravdu ekologické značky patří například Sonnett, Bio-D, Yellow & Blue, Ecover a pro praní věcí domácích mazlíčků Catz & Dogz. Jestli máte čas a chuť, můžete si z prací sody a olivového mýdla vyrobit vlastní prací prášek či mýdlový sliz na praní třeba podle návodu autorky blogu Deník nadšené chalupářky.


Lenka Rutteová

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.


Podobné články: